Nosidła a fizjologia. Jak zadbać o prawidłową pozycję dziecka w nosidle?
Decydując się na noszenie dziecka w nosidle, rodzice najczęściej chcą zadbać o to, żeby noszenie było wygodne dla nich i sprzyjające rozwojowi dziecka. Dlatego też wybierają nosidła ergonomiczne, w których dziecko noszone jest przodem do rodzica i m.in. dzięki temu może przebywać w pozycji, która jest dla niemowlęcia optymalna.
Jaką pozycję powinno dziecko przybrać w nosidle? Na co rodzic powinien zwracać uwagę?
Warto, wkładając dziecko do nosidła, zadbać o to, żeby kolana znajdowały się wyżej niż miednica. Z kolei miednica powinna być delikatnie odsunięta od brzucha mamy. Nóżki od kolan w dół swobodnie zwisają, zaś paluszki skierowane są w różne strony. Tak właśnie wygląda pozycja na żabkę, która zabezpiecza właściwe ułożenie kręgosłupa. W ten sposób kręgosłup malucha jest zabezpieczony przed zbyt dużym wysiłkiem i napięciami w odcinku lędźwiowym. Obserwuj zachowania swojego dziecka, bo jeśli będzie mu niewygodnie, to na pewno to zasygnalizuje.
Zadbaj też o właściwe ubranie dziecka – nie zakładaj rajstop ani pajacyków, bo zabraknie miejsca na paluszki. Sprawdź też symetrię ułożenia, zobacz, czy któraś noga nie wisi wyżej lub niżej. I jeszcze jedna ważna rzecz – zadbaj również o swoje ubranie, które powinno być wygodne tak dla Ciebie, jak i dla dziecka, oraz pamiętaj, żeby dostosować ubranie do temperatury – kiedy będziesz nosić dziecko, będzie wam obojgu nieco cieplej niż zazwyczaj, więc może np. warto założyć o jedną warstwę mniej niż zazwyczaj.
Nie należy dopuścić do tego, by rosnące nóżki dziecka odbijały się od ud przy chodzeniu. Jest to ruch niezgodny z fizjologią i dlatego może być szkodliwy dla wciąż niedojrzałych stawów biodrowych.
Comments
Add comment